Hemoroidy są przypadłością, która potrafi bardzo skutecznie utrudnić życie chorego. Szczególnie w starszym wieku jest to choroba powszechna, na którą zapada nawet co drugi Polak. Sprzyja jej przede wszystkim siedzący tryb życia i mała ilość ruchu, ale także nieodpowiednia dieta, zawierająca zbyt małą ilość błonnika i płynów.

Jakie leki i suplementy na hemoroidy

Dlatego też już sama zmiana nawyków i większa aktywność fizyczna mogą bardzo pomóc w profilaktyce i zapobieganiu, jeśli jednak się już zaczną pojawiać objawy, to należy je zacząć leczyć. Im szybciej tym lepiej, ponieważ dolegliwość ta rozwija się przez wiele miesięcy, powoli nasilając swędzenie i pieczenie, i zareagowanie w odpowiedni czasie może skutecznie zahamować jej rozwój. Na początku choroby można z powodzeniem zastosować domowe sposoby, najlepiej pod kontrolą lekarza. Wizyta u specjalisty jest potrzeba, gdyż pozwoli na ocenę stopnia zaawansowania a także wykluczy poważniejsze choroby, na przykład nowotwory.

Najlepsze leki i suplementy na hemoroidy

Przy lekkich objawach z powodzeniem można stosować maści, czopki i tabletki, które mają przeciwbakteryjne i znieczulające działanie, a także likwidują stany zapalne. Zawierają one w swoim składzie wyciągi z różnych roślin, dzięki czemu działają wszechstronnie na kilku płaszczyznach. Dużą skutecznością cieszą się także nasiadówki i ciepłe kąpiele. Przy nasiadówkach stosuje się między innymi wywary z kory dębu i rumianku, natomiast przy kąpielach różne aromatyczne olejki, wspomagające przepływ krwi.

Zimne okłady na uciążliwe problemy hemoroidy

Przy bardziej uciążliwych objawach można sięgnąć po zimne okłady, dzięki którym można pozbyć się występującego przy tym bólu. Jeśli choroba będzie w takim stadium, że nie da się jej wyleczyć domowymi sposobami, to wtedy można skorzystać z zabiegów medycznych. Przy pomocy jednej z kilku metod hemoroidy są po prostu usuwane, dając chorej osobie dużą ulgę i poprawę stanu życia. Jeszcze do niedawna najczęściej stosowano po prostu ich chirurgiczne wycięcie, nowocześniejsze metody polegają na zablokowaniu naczyń doprowadzających krew do guzków.