Hemoroidy zewnętrzne objawy i leczenie

Hemoroidy zewnętrzne, zwane też często żylakami odbytu, najczęściej są konsekwencją nieodpowiedniego trybu życia. Ciągłe siedzenie, brak ruchu i nieprawidłowa dieta skutkują pojawieniem się krwawienia z odbytu i uciążliwego bólu i swędzenia.

Leczenie zewnętrznych hemoroidów

W bardziej zaawansowanym stadium pojawiają się czerwone lub sine guzki na brzegu odbytu lub nawet z niego wystające. Leczenie tych dolegliwości może być skuteczne, ale wymaga konsultacji u lekarza. W czasie badania zostanie przede wszystkim oceniony stan guzków, ich bolesność i budowa, i w oparciu o to wybrane odpowiednie leczenie. Czasami konieczne może być dodatkowe badanie, na przykład rektoskopia lub anoskopia. Wizyta u lekarza jest o tyle ważna, że podobne objawy dają inne choroby, w tym bardzo niebezpieczne nowotwory.

Przy początkowym stadium choroby często wystarcza zmiana codziennych nawyków i odpowiednia dieta. Ta jest konieczna bez względu na stan pacjenta, i powinna się ona opierać na dużej ilości błonnika i płynów. W przypadku występującego bólu można stosować odpowiednie preparaty przeciwbólowe i przeciwzapalne, skuteczne są także domowe sposoby, takie jak nasiadówki czy zimne okłady.

Objawy i dlaczego szybko warto zacząć leczyć hemoroidy

W ostatnim czasie popularnością się cieszą różnego rodzaju kremy doodbytnicze, nie tylko łagodzą one objawy, ale także skutecznie zapobiegają nawrotom choroby. W bardziej zaawansowanym stadium konieczne może być leczenie hemoroidów na drodze operacyjnej. Z popularnych metod można wymienić podwiązanie żylaków specjalną gumką, odcięcie dopływu krwi do guzków przez wstrzyknięcie specjalnej substancji czy klasyczne chirurgiczne usunięcie.

Comments

(0 Comments)

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *